Haljastus- ja hooldustööd

Haljastuse all peame silmas eelkõige murukülvi, istutusalade ja modernsete köögiviljapeenarde rajamist. Loomulikult mahub siia kategooriasse väga palju ilu ja toredust ning kust siis seda kõike mujalt oodata kui mitte oma koduaiast.
“Rukmani pühendunud aednikud aitavad tuua tänapäeva võimalused ja huvitavate taimede harmoonia teile lähemale.”

Alustame teie soovidest ja vajadustest ning püüame seejärel viia kokku soovid ja ümbritseva arhitektuuri, et kujundada parim koht kus puhata ning nautida kogu seda ilu koos oma lähedastega.

Rajades aeda istutusala, muruplats või istutada mõni puu tuleb kindlasti läbimõelda palju erinevaid kujunduslikke ja praktilisi küsimusi.
Oleme kindlad, et sellel teekonnal saame olla teie jaoks kasulikud.

Terrassid ja puhkealad

Meie teame, et mõnus terrass või puhkeala muutub suvel elu keskpunktiks. Terrass võib olla koht kust ei soovi keegi lahkuda. Õigesti valgustatud terrass kutsub külalisi ka öösel uudistama ning mõnusalt aega veetma. Läbimõeldud terrass pakub palava ilmaga varju, tuulise ilmaga kaitset ning vihmase ilmaga kuiva ja turvalist äraolemist.

Milleks teile terrass?
Terrass on suurepärane vahend eluruumide laiendamiseks väljapoole maja ning investeering sellesse tasub end kuhjaga ära. Terrass saab olema suvel teie lemmik koht kus lihtsalt puhata, teha tööd, mängida lastega või süüa õhtust pere ja sõprade seltsis. Terrassi ehitamisel ning kavandamisel soovime olla teile abiks. Leiame lahenduse, mis sobib teie elustiiliga ja ümbritseva keskkonnaga, on praktiline ning mõnus koht kogu perele. Oleme teile abiks kavandamisest ja planeerimisest alates kuni lõppviimistluseni välja.

Millised on võimalused puhkeala ehitamisel?
Terrass või puhkeala ei pea olema tingimata tehtud puust, väga palju kasutatakse euroopas ikka kivi terrassi ehitamisel. Terrassid, puhkealad võivad olla keerukamad ja mitme tasapinnalised või lihtsamad tuule eest kaitstud istumiskohad. Terrass võib olla katusega või ilma, valgustatud või mitte. Võimalusi on nii palju, et me ei hakka neid siin kirjeldama. Soovitame kergemaks otsustamiseks helistada ja võtta ühendust meiega, meie aitame jõuda lahenduseni.

Kiviteed ja Tänavakivi

Miks meil on vaja teed? Miks just kiviteed?
Jalgteed on lisaks praktilisele poolele vaata, et kõige olulisemad kujunduselemendid teie aias – need muudavad teie kodu ümbruse kaunimaks ja huvitavamaks. Jalgteed ühendavad omavahel olulisemad rajatised teie koduaias. Suunavad teid ja teie külalisi autost tuppa, toast terassile, sauna või hoopis köögiviljapeenrale. Aiateed aitavad teil suunata ka külalised mõne kindla huviobjekti või pilguankru juurde.

Jalgteede põhiülesandeks on tagada kuiv, puhas ja turvaline pind käimiseks ning seeläbi mõjutavad need aia stiili ja iseloomu. Jalgteid, auto parkimiskohti või muid tänavakiviplatvorme rajades tuleb kindlasti lähtuda ümbritsevast kujundusstiilist. Soovitav on kasutada materjale, mis sobivad hästi kokku teie maja, garaazi või mõne teise rajatisega teie aias. Planeerides aiateid tuleb kindlasti arvestada ka jalgteede värvuse, laiuse ning nurgelisusega.

Kiviteid soovitame eelkõige sellepärast, et need on piisavalt vastupidavad, kergesti hooldatavad ning arhitektuuriliselt lisandvärrtust loovad. Kivi pealt jookseb kergesti maha vesi koos mustusega, mis lisab aiatee omadustele turvalisust.

“Kõige peenemad kivi töötlejad ei ole vask- ja terastööriistad, vaid õhu ja vee õrnad puudutused, mis töötavad ajaviiteks aja lahkel loal.” Henry David Thoreau

JÄRELVALVE

See on teenus eelkõige tagamaks selle, et teie kui kliendi raha läheks õigesse kohta. See sisaldab konsultatsioone ja ehituslikku järelvalvet. Ainult, et siis maastikuehitusega seotud töödele. Eelkõige juhuks kui soovite mingil põhjusel, et teie koduaias tehtavad tööd teostab mõni teine ettevõte. Või ka juhul kui soovite ise rajamistööd ette võtta. Meie jälgime ning anname nõu, et teostatavad tööd vastaksid maastikuehitusega seotud standarditele.

Konsultatsiooni teenus on pigem aia planeerimisega seotud töödele mõeldes kasulik.
Meil on ka tugevad koostöö partnerid Maastikuarhitektuuri aladelt, kellega koostöös saame koduaia rajamisel pakkuda teenust algusest lõpuni. See tähendab aiakujunduse projektist teostuseni.

Lisaks on võimalik tellida meilt juba olemasolevale haljastusele HOOLDUSKAVA.

Soovitame aia rajamise protsess algusest lõpuni hoolikalt läbi mõelda, et vältida väga kulukaid vigu, mida kahjuks meil Eestis tehakse väga palju. Selleks on tungivalt soovitatav kasutada antud valdkonna spetsialiste kui just ise ei ole väga suur aiahuviline. Väga palju tehakse vigu nt. terrasside ehitamisel, taimedele kasvukohtade valimisel, juba rajatud haljasala või rajatise hooldamisel jne. Edasi kirjeldan mõnda probleemi natuke lähemalt.

Terrasside rajamisel ei panda rõhku aluskarkassi vastupidavuse tagamisele. Ehitatakse terrass nii maadligi, et mõne aja pärast on aluskarkass vastu maad. Puudub tuulutus ja aluskarkass laguneb kuni 10 aastaga. Kui võiks vastu pidada mitukümmend aastat. Aluskarkassi pealmist pinda ei kaitsta spetsiaalse teibi või peitsiga, mis ei lase mustusel terrassilaudade vahel karkassi mädandama hakata.

Istutusala asukoht tuleks määrata arvestades seal kasvavate taimede kasvunõudeid, millega tihti ei arvestata. (Valgus, tuul, niiskus, mullastik jne.) Kui istutusala asukoht on valitud varjulisse kohta siis tuleb valida kindlasti istutatav taimestus vastavalt – ei ole mõtet sinna istutada päikeselembeseid taimi nagu nt. har. Mänd või kui istutusala asub kuival ja liivasel pinnasel, ei ole mõtet sinna istutada niiskemat kasvukohta soovivat taime nagu nt. Kullerkupp. Nad lihtsalt ei hakka seal kasvama täies elujõus vaid vinduvad seal. Kurb on vaadata kuidas populaarsed Rododendronid istutatakse täispäikse kätte ja siis nad seal kõrbevad.

Kui pikk, lai või kõrge peaks istutusala olema?
Võibolla sobiks teie aeda nn. kõrgpeenra tüüpi istutusala.
Rukman Soovitab: Istutusala suurus peaks olema proportsioonis krundi suurusega. Väiksesse aeda ei sobi üüratu suur lillepeenar. Istutusala kuju võiks olla tasakaalus ümbritseva aiaga. Kuju sõltub paljuski ka sellest kust poolt saab see istutusala olema vaadeldav või saab see olema vaadeldav igast küljest – sellest sõltuvalt tuleks valida ka taimestik ja istutusala kuju.

Eelarve küsimuste juures on samuti väga oluline arvestada materjali ja taimestiku valikuga. Soovidele ja taimestiku valikule tuleb mõelda kõikide eelnevate küsimuste käsitlemisel, kuid pidage meeles:

“Õige aednik teeb istutusala planeerides taimestiku valiku viimasena.”
“Kujunduseks nimetatakse seda, kuidas erinevad elemendid omavahel sobituvad.”
Rukmani pühendunud aednikud annavad hüva nõu, aitavad rajada praktilist ja kaunist koduaeda rikastades seeläbi teie elu.

Teie unistuste koduaed on vaid ühe kliki kaugusel.

Võta meiega ühendust!

Meie oleme alati valmis teile vastama.