Tuli on aias õhtuti mõnus soojuse allikas, mis toob pere ja sõbrad kokku. Igas aias võiks olla mõnusates suveõhtuteks üks tulease, olgu selleks siis lõkkeplats, välikamin või moderne tulease. Jagame teile teadmisi kuidas valmistada ise soodsalt moderne ja väga ilusa väljanägemisega tulease.

Vahendid, mida sul vaja läheb:

 • Betoonisegu, millest valmistada alus.
 • Ämber segamiseks.
 • Segu labidas – kellu.
 • Sinu silmi kaitsvad prillid ning mask, et ei hingaks endale tolmu sisse.
 • Kaks suuremat kaussi. Üks väga suur (näiteks diameetriga 17”) ja teine suur (näiteks diameetriga 15”)
 • Raskust andvad vahendid. Võib kasutada hantleid näiteks või ka kive.
 • Vahend, mis takistab kleepumist. Selleks võib olla näiteks taimne toiduõli vms mida kokanduses kasutatakse.
 • Liivapaber ja lapp
 • Tavaliselt kaminas kasutatava geelkütuse kanistrid.
 • Grill rest näiteks diameetriga 14,5”
 • Kuumakindlad kivi-d

TULEALUSE VALMISTAMINE

Näites on kasutatud kõige suuremaid kausse, mida oli võimalik leida. Võib küsida kohalikust restoranist või peo varustuse kauplusest, et saada suuremaid kausse. Näites on kasutatud välisseina kausina plastikust kaussi ning sisemise seina jaoks roostevabast terasest segamise kaussi.

Enne kui asud segu kaussi kallama kata kinni kindlasti oma tööpind, et see ei saaks kannatada. Hea on asutada selleks näiteks kile.

Vaata, et sa ka ise ennast kaitsed. Seguga töötamisel on soovitav kasutada riideid, mis võivad määrduda. Samas, et kaitsa enda nahka ja organismi, kasuta pikkade varrukatega riideid. Kindlasti ära unusta kaitseprille ja maski, mis kaitsevad sind tolmu, prügi ja muude ärritajate eest.

 1. Kui kõik ettevalmistused on tehtud siis alusta mitte kleepuva vahendiga. Kõige mugavam kui see vahend (näiteks õli) asub spray pudelis. See aitab hiljem eemaldada bettooni kausist. Kata vahendiga suurema kausi sisu ehk betoonaluse välissein. Võid kasutada seda ka sisemise kausi välisseinal ehk betoonaluse sisekülje eemaldamiseks.
 2. Seejärel valmista ette betoonisegu. On raske hinnata palju seda vaja läheb, kuid parem tee enne valmis rohkem kui hakkad selle puudujäämisel kiirustama ja segu juurde valmistama. Näites kulus segu pulbri kotist tulealuseks umbes 1/3 koti sisust. Vähehaaval lisati pulbrile vett juurde ning segati niikaua kuni tekkis ühtlane – küpsisetaigna moodi – mass.
 3. Vala valmis segu suuremasse kaussi. Täida umbes pool kaussi ning seejärel aseta sinna sisse väiksem, sisemise seina kauss. Vaata kui kõrgele betoonisegu tõuseb. Sisemist kaussi võib niiviisi liigutada mitu korda kuni sa jõuad õige tasemeni betooniseguga. Vaata ainult, et kleepumisvastane vahend täiesti maha ei kuluks selle liigutamisega. Kui oled sobiva taseme niimoodi saavutanud jäta sisemine kauss sisse ja aseta sellele raskus. Ekstra abikäed kuluvad siin ära. Mõned hoiatused:
 • Vaata, et sisemine kauss oleks paigutatud täpselt keskele, et kõik betooniseinad oleksid võrdse suurusega igas küljes.
 • Hoidke kausse sirgel tasapinnal, et valmis toode tuleks ilus ja sümmeetriline tulealus.
 • Reguleerige raskusi sisemises kausis nii, et betoonist kauss tuleks võimalikult suur, samas võimalikult tugev. Sa pead olema kindel, et betoonist aluses on piisavalt ruumi geelkütuse kanistrite jaoks, et need jääksid aluse ülemise serva ääre alla.

NB! Eriti hea sileda tulemuse saamiseks on trikk kasutada vibreerivat tööriista, millega vastu välimist kaussi kogu kausi sisu kohendada. Nii saab välja võimalikud õhumullid, mis kausi seina ja betooni vahele võivad tekkida. Vahendid mis selleks sobivad on näiteks mootoriga lihvimasin, kõik võnkuvad või pöörlevad tööriistad, isegi ka saumikser.

 1. Kui kõik eelnev on tehtud ja kausid on asetatud liikumatule sirgele pinnale siis lase betoonil kuivada. Soovituslik aeg on 48h, kuid vaata järgi täpsemalt betooni pakilt.

BETOONALUSE LÕPLIK VIIMISTLUS

 1. Kui betoon on kuivanud eemalda ettevatlikult see vormist. Näites on kasutatud kummist haamri abi, sellega eelnevalt, kõigepealt sisemises kausis, seinad lahti toksides ning seejärel tehtud sama väljastpoolt. Alus on nüüd täitsa tahke, kuid ole ettevaatlik, see on väga raske.
 2. Et anda tulealusele suurepärane välimus, käi betoonist alus üle liivapaberiga. Lihvi maha tervad servad ning anna kõigele ilus ümar välimus. Palun kasuta siin kindlasti kindaid, prille ja maski, et ennast kaitsta.

TULEASEME KOKKUPANEK

 1. Nüüd vii betoonalus välja ning aseta sinna sisse geelkütuse kanistrid. Neid võib leida näiteks matkatarvete poest.
 2. Aseta rest kütusekanistrite peale. Näites kasutatud rest on mõeldud süside jaoks, mitte toidu valmistamiseks. Kui sul on rest, mis on betoonaluse jaoks liiga suur, siis saad selle väiksemaks lõigata või valmistada ise vanadest materjalidest sobiva suurusega resti.
 3. Kata rest ühtalselt kividega. Näites on kasutatud ”Mehhiko ranna munakivisid,” mida kasutatakse pidevalt tulekolletes, seega võib olla kindel, et need ei purune kuumusega. Kive saab osta aianduskeskustest. Ole ainult kindel, et need kannatavad kuumust.

SÜÜTA TULI OMA UUES TULEALUSES

Ja nüüd ongi aeg süüdata tuli oma uues, enda valmistatud, moderneses tuleasemes, et nautida ilusaid suveõhtuid oma aias. See ei anna küll lõkkega võrreldavat suurt tulekollet, kuid geelkütus annab küllaga sooja ja muud rõõmu, mis tulega kaasneb. Lisaks praksub see nagu puud sinu kaminas.

Valmista tuleasemeid mitu, et asetada need näiteks ilusasti terrassi või peenra nurkadesse.  See annab sinu aiale looduslikku valgust ja soojust.

Allikas: manmadediy.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *